Islamski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Islamski Forum od Ehli Sunneta vel Dzemata
 
HomeLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Situacija u Nigeriji

Go down 
AutorPoruka
Muamer

Muamer


Broj komentara : 408
Join date : 2012-05-12
Age : 49
Mjesto : Kosovo

Situacija u Nigeriji Empty
KomentarNaslov komentara: Situacija u Nigeriji   Situacija u Nigeriji EmptySun Jun 17, 2012 2:16 am

Izvedeni bombaški napadi na tri nigerijske crkve
Glasnogovornici nisu naveli koliko osoba je poginulo ili ranjeno

Autor Fena | Objavljeno 17.06.2012. u 02:51

Situacija u Nigeriji CarsBurnStTheresaCatholicChurch_336930979
Foto: Ilustracija

U nedjelju su napadnute tri crkve u sjevernoj nigerijskoj državi Kaduni.

Policijski glasnogovornik savezne države Kadune izjavio je da su mete dva bombaška napada bile crkve u gradu Zarija. Glasnogovornik Agencija za upravljanje vanrednim situacijama Jušau Šuaib naveo je da je crkva u gradu Kadunu bila treća meta bombaškog napada.

Glasnogovornici nisu naveli koliko osoba je poginulo ili ranjeno, javlja CBS News.

U izvještaju nigerijskog Crvenog krsta se navodi da spasilački timovi pokušavaju transportovati žrtve iz Zarije u obližnje bolnice. Također se navodi da su mladi počeli proteste u Zariji, što je izazvalo zabrinutost da će napadi u nedjelju dodatno podstaći vjerske tenzije.

Vlasti su saopćile da trenutno nemaju osumnjičenih za napade, iako je radikalna islamistička sekta poznata kao Boko Haram preuzela odgovornost za ranije slične napade.

Boko Haram, čije ime znači "Zapadno obrazovanje je svetogrđe" na jeziku Hausa, izazvala je krvave sukobe sa sigurnosnim snagama i javnošću.

Više od 560 osoba je poginulo u ovoj godini u nasilju za koje je okrivljena Boko Haram.

Dnevni Avaz
Na vrh Go down
http://www.islam-iman.com
Muamer

Muamer


Broj komentara : 408
Join date : 2012-05-12
Age : 49
Mjesto : Kosovo

Situacija u Nigeriji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Situacija u Nigeriji   Situacija u Nigeriji EmptySun Jun 17, 2012 2:30 am

Es Selamu Alejkum,

Ovo je strasno sto se desava u Nigeriji. Mislim da niko normalan ne moze podrzati ovo sto cini Boko Haram. Oni hladnokrvno ubijaju ljude u unistavaju Crkve koje je Muhammed s.a.v.s. strogo zabranio da se unistavaju. Veliki je grijeh uznemiravati vjernike pa bilo koje vjere da su. Narocito se pridaje paznja Ehlul Kitablijama ( zidovi i krscani). Mislim da se tako ne moze dalje i da Boko Haram ne moze vise ubijati nevine ljude i ciniti nered po zemlji. Oni ruse jedan miran sin stanovnika Nigerije unistavajuci harmonican zivot muslimana i krscana. Odmah se da vidjeti da Boko Haram nije neka organizacaija koja ima iza sebe podrsku muslimana. Muslimani vecinom osudjuju ove napade ali stvar je u tome sto je Boko Haram povezan sa globalnom teroristickom mrezom Al Kaide. Oni tako djeluju povezano i sa namjerom kako bi unosili mrznju u narodu. To je strasno sto se desava i Saudijska Arabija ne podrzava te akte. Slucaj je da su Boko Haram i Tuarezi u Maliju u savezu i da zajedno rade.
NIgerija je ejdna zemlja koja je puna Islama i to je zemlja koja ima veliki broj Crnaca muslimana. To je glavno mjesto Crnackih muslimana i odatle je najveca baza Islama koja se siri medju Africkim Crncima. Na sjeveru zemlje je uveden Serijat i on se primjenjuje na regionalnom nivou. Nigerijski muslimani su vezani za Islam i oni su dobri vjernici. Na jugu zive krscani i oni zive u dijelu koji je bogat naftom. NIgerijska ekonomija je najrazvijenija u Africi i Nigerija je bogata sirovinama i energentima. NIgeriji samo treba mir kako bi se ta zemlja pretvorila i lijepu oazu bogatstva. U Nigeriji se govori Engelski jezik i to je jedini sluzbeni jezik u zemlji. Nigerijski muslimani su Malikijskog mezheba i oni su vezani za Islam. Oni su tako educirani da ulazu sav novac kako bi se svuda napravila Dzamija. Odnos muslimana i krscana je 50% prema 50% madfa neki kazu da ima nesto malo vise muslimana. To je dobra vijest i muslimani mogu da zive komotno u Nigeriji nadajuci se vecini. Inace, NIgerijski musliamani su predati Islamu i od Nigerije se Islam siri kao jugu Afrike. Najveci grad u Nigeriji je Lagos i mislim da je vecinski muslimanski. Lagos je jedan sjajan grad koji je pun Dzamija i ljepote. Lagos izlazi na more i to je jedno gezoticno mjesto gdje se svaki muslimana moze nauzivati.
Na nama muslimanima je da osudimo Boko Haram i da apeliramo da se prestane sa ubijanjima jer to nikuda ne vodi. Nigerija mora mostati cjelovita drzava gdje ce zajedno zivjeti muslimani i krscani. Nigeriji treba mmir i stabilnost i njoj ne treba terorizam. Muslimani mogu zivjeti komotno i mogu njegovati islam i imati udjela u vlasti.
Na vrh Go down
http://www.islam-iman.com
Muamer

Muamer


Broj komentara : 408
Join date : 2012-05-12
Age : 49
Mjesto : Kosovo

Situacija u Nigeriji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Situacija u Nigeriji   Situacija u Nigeriji EmptyMon Jun 18, 2012 2:47 am

U sukobima kršćana i muslimana u Nigeriji najmanje 45 mrtvih
U sukobima je povrijeđeno najmanje 100 ljudi, prenio je Tanjug

Autor Fena | Objavljeno 18.06.2012. u 01:26

Situacija u Nigeriji Nigerija_770957135

- Broj žrtava trostrukog samoubilačkog napada na tri kršćanske crkve na sjeveru Nigerije porastao je na 45 i očekuje se da to neće biti konačan broj, saopćili su danas iz spasilačkog tima.

- Od sinoć, oko 22 sata, broj žrtava je porastao na 45. Očekuje se da će broj žrtava porasti kada sve uklonimo - rekao je zvaničnik iz spasilačkog tima, prenijela je agencija AFP.

U sukobima je povrijeđeno najmanje 100 ljudi u napadu na dvije crkve u gradu Zaria i na još jednoj obližnjoj lokalnoj prijestolnici Kaduna u istoimenoj nigerijskoj državi.

Bombe su odjeknule jučer u tri crkve na sjeveru u roku od jednog sata, što je posljednji u nizu takvih napada koji prijete da zapale naciju na vjerskoj osnovi u toj najmnogoljudnijoj afričkoj zemlji.

Radikalna sekta Boko Haram preuzela je odgovornost za napade, navodi agencija AP.

To je grupa Boko Haram saopćio u izjavi putem e-maila koji je danas proslijeđen američkoj agenciji, prenio je Tanjug.

Treći vikend zaredom ista grupa preuzima odgovornost za napade na kršćanske crkve širom Nigerije.

U napadima prvog i drugog vikenda u junu ukupno je poginula 21 osoba, a u jučerašnjem trostrukom napadu još najmanje 45.

Crkve su sve češće mete napada u Nigeriji koja ima više od 160 miliona ljudi, gotovo podjednako muslimana koliko i kršćana.

Dnevni Avaz
Na vrh Go down
http://www.islam-iman.com
Muamer

Muamer


Broj komentara : 408
Join date : 2012-05-12
Age : 49
Mjesto : Kosovo

Situacija u Nigeriji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Situacija u Nigeriji   Situacija u Nigeriji EmptyMon Jun 18, 2012 3:04 am

Es Selamu Alejkum


Situacija u Nigeriji 2zgcmli

Mapa Nigerije

Mislim da je ovo strasno sto se desava u Nigeriji i vec mrznja se siroko rasplamsala sirom Nigerije. Pocinjem sticati utjesak da je nemoguce vise da se zivi zajedno izmedju muslimana i krscana u Nigeriji. Velike posljedice su ostavili ovi napadi Boko Harama i osvjeta krscana. Mislim da se treba razmisljati o podjeli Nigerije na muslimanski i krscanski dio. Mislim da je vrijeme da se obnovi Sokoto Hilafet koji je trajao od 1809 do 1903 godine. To je bila jedina razvijena imperija Nigerijskih muslimana gdje se njegovala nauka i Islam. Mislim da ce muslimani moci da zive mirnije i bolje nego u zajednickoj drzavi Nigeriji. Mislim da se tada moze uvesti Serijat i proglasiti Islamska drzava. Nije mi poznato koje teritorije bi trebale pripasti Nigerijskim muslimanima ali sigurno je da ce muslimanima biti bolje u Islamskoj drzavi. Ono sto znamo je da je jug Nigerije naseljen pretezno krscanskim zivljem tako da ne znam koje teritorije bi obuhvatali krscani i gdje bi prolazila granica. Prema nekim mapama Lagos spada u muslimanski dio ali svi znamo da je Lagos Nigerijska metropola i da u njemu ima znatan broj krscana. Jedno je istina da se mora prici jednom rjesenju Nigerijske krize i da se pcone raditi na dugotrajnom miru. Mozda je kod muslimana proradio osjecaj zavisnosti od krscana tako da oni zele da zive neovisno od krscana. Nigerijski muslimani su dobri muslimani i oni su imali skole jos u vrijeme Sokoto Halifata. Zato je Nigerija vjestacka tvorevina i ona je nastala uslijed utjecaja kolonizatora. Nigerija je dobila ime po rijeci Niger. Nigerijski muslimani imaju svoj idenitet i oni se nazivaju Fulanima tako da se Sokoto Halifat nazivao i Fulani Imperijom. Jos nijedna strana nije izasla sa nekom mapom koja bi oznacila podjelu dvije vjerske skupine. Mislim da se jedino tako moze doci do rjesenja i mislim da glavni grad Abudza pripada muslimanskoj teritoriji. Mislim da bi Nigerijski muslimani mogli uzeti stvari u svoje ruke i mogli bi da sami vladaju i da sami grade svoju Islamsku drzavu. To bi bila jedna drzava koja bi se vodila Serijatom i koja bi imala uske veze sa Islamskim zemljama. Ovako, istina je da Nigerijski muslimani imaju Serijat na regionalnom nivou ali oni zele Islamsku drzavu i mislim da je vrijeme da se izadje sa tim konceptom gdje ce se odvojiti muslimanska teritorija koja ce postati buducom drzavom Sokoto. Time bi se udarile granice Islama i Islamska granica bi bila prosirena i moglo bi se raditi na poboljsanju zivota Nigerijskih muslimana. Mislim da jos postoji loza Sokotskih Halifa i mislim da je Halifa poznat i samo se treba obnoviti Sokotski Halifat koji bi oznacio jedan novi pocetak za Nigerijske muslimane i mozda bi podstaknulo ostale crnce muslimane da urede svoje drzave po Islamskom principu. Mislim na Mali, Niger i Chad.
Na vrh Go down
http://www.islam-iman.com
Sponsored content





Situacija u Nigeriji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Situacija u Nigeriji   Situacija u Nigeriji Empty

Na vrh Go down
 
Situacija u Nigeriji
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Islamski Forum :: Islam :: Politika-
Idi na: